Jakým potravinám se vyhnout při léčbě dny, Seznam zakázaných potravin při dně

Jakým potravinám se vyhnout při léčbě dny, Seznam zakázaných potravin při dně

Úvod do tematiky dny

Víte, jaké potíže může přinést dnou? Ano, mluvím o té nemoci, která je pro mnohé symbolem bohatého stolu a života v přepychu, ale pro ty, kteří ji zažili, může znamenat opravdové trápení. Jde o zánětlivou reakci, která je spojena s hyperurikémií, což znamená vysokou úroveň kyseliny močové v těle. Představte si, že se jednoho dne probudíte s nevýslovnou bolestí ve Vaší noze, tak silnou, že i lehký dotek přikrývky se zdá být jako úder kladivem. Ale co vlastně dnu způsobuje a jak se s ní vypořádat? No, to právě v tomto článku rozebereme. A i když je vněkterých chvílích úžasná ta vánoční pohoda s Alžbětou, kdy u nás doma ve Brně, kousíček od centra, Foxy a Bambi rozvádí nevánoční veselí, musíme si dát pozor, abychom tuto pohodu nezkazili špatnými stravovacími návyky. Takže, co se nesmí při dně? Pojďme na to!

Základní stravovací pravidla pro dnu

Pokusím se to podat co nejjednodušeji - stravování má na dnu zásadní vliv. Je to trochu jako cestování do dalekých zemí - musíte pečlivě vybírat, co dáte do kufru. A obdobně, když máte dnu, musíte mít v evidenci, co dáte do těla. Ale nebojte, nejde o žádná nemožná omezení, spíš o určité směrnice. Například se vyvarujte velkého množství masitých pokrmů, nasycených tuků, ale zase neopomeňte zapojit do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny (nevyjímaje třeba višně, které jsou známy svými protizánětlivými účinky). Hlídejte si i příjem tekutin! Dehydratace je totiž kamarád dně. Vezměte to od mě, jednou jsem se při nedostatečném pití odhodlal k náročnému běhu, a výsledek? No, pojďme říct, že jsem se nenaučil jen vážit si vody, ale také poměrně nepříjemně seznámil s kapacitou našeho lednického mrazáku na zmrazení veškerých dostupných „chladivých prvků“.

Potřasná bolest: Co rozhodně vyřadit z jídelníčku?

Mluvíme-li o potravinách prokazatelně špatných pro dnu, správná odpověď zní: puriny, puriny, puriny. Tyto látky, které se v těle rozkládají na kyselinu močovou, jsou tímpádem dnouřův největší nepřítel. Spitálně škodlivé jsou mimo jiné červená maso, mořské plody, tučné ryby či nadměrný konzum alkoholu, hlavně piva. Jednou jsem to tedy trochu přehnal s kvalitním moravským Frankovkou, a následující den jsem platil a nebylo to za víno! Je to prostě o rovnováze. Tedy ne, že bych se nyní nějak zvlášť morálně stavěl proti sklenici dobrého vínka, ale klíčem je prostě umírněnost a míra.

Voda – Váš nový nejlepší přítel

Co je jednodušší než si nalít sklenici vody, že? Ach, voda, ta elixír života, ještě u nás doma ve slušně vybavené kuchyni hrála roli úplně obyčejné tekutiny – až do chvíle, kdy jsem zjistil, jak moc může pomoci v boji s dnou. Ujistěte se, že pijete dostatek vody každý den; nejenže zabraňuje kamenům v ledvinách a podporuje ledviny ve vyplavování kyseliny močové, ale také pomáhá udržovat správnou hladinu hydratace ve Vašem těle. Jednou jsem dal přednost kávě před vodou při dlouhém psaní článků, a když jsem se posléze pokusil vstát, málem jsem zaplakal. Od té doby mám u počítače vždycky plnou láhev vody – kávu si sice občas dopřeji, ale nikdy ne na úkor mých dávků H2O.

Aktivní životní styl: Spojujeme příjemní s užitečným

Vysedávání u počítače a neaktivní životní styl neprospívají nikomu, a už vůbec ne lidem s dnou. Nejednou se mi přihodilo, že jsem upadl do sepsání záplavy článků a najednou zjistil, že je večer a já se během dne ani porádně nepohyboval. Můj závěr? Snažím se nyní každodenně věnovat alespoň krátké procházce, nebo pokud počasí dovolí, plavání či lehkým cyklovýletům. Každopádně se snažím zahýbat každou svou kostí, kterou mám – s Foxy to jde lépe, Bambi by to moc neocenila, ale Foxy ano. Spojuji tak příjemné s užitečným a tělo mi opravdu poděkuje za každý pohyb.

Správná volba obuvi: Vítězí komfort nad stylem

Komu by se chtělo nosit nevzhledné ortopedické boty? Asi nikomu, že? Přesto když přijde na dnu, musíte svému obutí věnovat zvýšenou pozornost. Na vlastní noze jsem zažil, jak špatná volba obuvi dokáže zhoršit bolestivé příznaky dny. Podcenil jsem to jednou na rodinné oslavě a obul si úzké elegantní boty. Výsledek? Ani Foxy, která je normálně věrným společníkem každého mého kroku, by se se mnou v těch botách nepodívala na druhou stranu ulice. Naučil jsem se tedy volit obuv s širokým a vysokým nártem, dobře odpruženou podrážkou a dostatkem místa pro prsty. Věřte mi, ať už půjdeme na procházku či jen k obchodu, nohy to ocení a Foxy si toho určitě všimne.

Stres a jeho vliv na dnu

Povídejme si teď trochu o něčem, co trápí asi každého z vás - stresu. Víte, že stres může být spouštěčem dnou? No jo, a to si člověk myslí, že má všechno pod kontrolou, až když se při jedné náročnérie prezentace Foxy rozhodne rozprsknout nový balón – a tím myslím opravdu rozprsknout! Po takové situaci couvá nejen podnikatelský zájmem ale i kyselina močová v krvi staví stan a začíná být opravdu dotěrná. Proto je jakékoliv zklidnění organismu a duše více než vhodné. Ať už to jsou meditační praxe, jóga, dlouhé procházky, nebo prostě jen klidné sledování oblíbeného filmu – je důležité najít si svůj způsob, jak uklidnit mysl i tělo.

Alternativní metody a doplňky stravy

Když už jsme u toho, jak pečovat o tělo a duši, stojí za zmínku pokusit se o některé alternativní metody. Nejsem žádný fanatik do alternativní medicíny, ale musím uznat, že jsem slyšel o případech, kdy lidem pomohly různé bylinky nebo doplňky stravy. Samozřejmě důležitá je konzultace s odborníkem, protože některé bylinky mohou interagovat s léky, které užíváte. Když Alžběta začala připravovat čaj z lékořice, byl jsem trochu skeptický, ale musím uznat, že mi nějaký ten šálek pomohl pocítit úlevu. Jako doplňky stravy jsou pak u některých lidí oblíbené rybí oleje, které mají protizánětlivé účinky. Jak říkám, každému vyhovuje něco jiného a toto je prostě jen o cestě za nalezením toho pravého.

Co když už je bolest tady?

Co ale dělat, když už bolest při dně přijde? Jednou jsem se probudil s nohou, která se cítila, jako by byla přejetá válcem. Tehdy mi nezbylo nic jiného, než sáhnout po ledových obkladech a léků, které mi předepsal můj lékař. Mít něco takového jako permanentní inventář domácí lékárničky se mi zdálo zbytečné, ale teď si bez toho nedovedu svůj život představit. Ochota nehybně sedět s ledem na noze a nikam se neposouvat je u mě na škále ochoty někde hodně nízko, ale co neuděláte pro úlevu, že? Navíc, mám teď u vyhřívaného kamna perfektní příležitost sledovat, jak se Foxy snaží vyhrabat míček spadlý za gauč nebo Bambi v pohodě přežvykuje své oblíbené senné koule. Malé radosti, ale při dně i ty někdy dokážou udělat náročný den o něco lepším.

Závěr s nadějí v očích

Dnu lze tedy předcházet a zvládat různými způsoby – pečlivým výběrem stravy, pitným režimem, vhodně zvolenou fyzickou aktivitou a dbáním na duševní pohodu. Je to sice život s jistými pravidly, ale klidně se dá zařadit do kategorie zvládnutelných. Když si vzpomenu, jak jsem podcenil význam správné stravy a aktivity a platil za to bolestí, o to více si teď cením možnosti racionálně nad tím přemýšlet a nenechat se zaskočit. Vždycky říkám, že je lepší být o krok napřed než sledovat, jak mi tělo pokládá bolestivé pasti. A ať už máte za sebou den jako já, kdy se pokoušíte zvládnout vánoční

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.